Jak upiec soczysty boczek?

Pieczony boczek to prawdziwa uczta dla podniebienia. Czy wiesz, jak upiec go, by pozostał aromatyczny i soczysty? To bardzo proste!

Pierwszą ważną kwestią jest wybór boczku. Najlepiej jest postawić na boczek surowy i niewędzony. Nie powinien być także parzony. Zwróć uwagę na to, by nie był zbyt tłusty. Zbyt chudy boczek natomiast w pieczeniu wyschnie i z pewnością nie będzie soczysty. Cała sztuka polega więc na znalezieniu złotego środka.

Do pieczenia używaj sprawdzonych przypraw. Doskonale nadaje się do tego czosnek, pokruszone listki laurowe oraz majeranek. Nie zapomnij także o soli i pieprzu. Jeśli lubisz aromatyczne mięso, możesz zastosować także paprykę, tymianek czy szałwię. Boczek należy natrzeć wszystkimi przyprawami i owinąć w folię spożywczą. Tak przygotowany kawałek mięsa pozostaw w lodówce na noc.

Samo pieczenie jest proste. Wystarczy rozgrzać piekarnik do 200° C, boczek ułożyć w naczyniu żaroodpornym i zalać ¼ szklanki wody. Piecz boczek przez około 60-75 min w zależności od jego wagi.

Gotowe!