Jak smażyć i piec cielęcinę? Kilka złotych zasad

Cielęcina kojarzy nam się z luksusem i wykwintnymi daniami. Rzeczywiście, mięso cielęce jest wyjątkowo delikatne. Wiele osób ma jednak wątpliwości, w jaki sposób przygotować cielęcinę, by pozostała miękka i delikatna? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim, najważniejszy jest sposób przechowywania mięsa. Cielęciny nie wolno przechowywać w lodówce dłużej niż 3 dni. Jeżeli chcesz przechowywać ją dłużej, musisz ją zamrozić. Tutaj ważne jest porcjowanie. Jeśli postawisz na zbyt małe kawałki, z dużą dozą prawdopodobieństwa będą one suche. Lepiej jest pokroić mięso na większe kawałki. Jeśli rozmrażasz mięso, pamiętaj by robić to w lodówce, a jakąkolwiek obróbkę rozpoczynaj dopiero wtedy, gdy mięso osiągnie temperaturę pokojową.

Aby dobrze usmażyć cielęcinę, pamiętaj o tym, że przed smażeniem warto obłożyć ją plastrami słoniny. Cielęcina sama w sobie jest bardzo sucha, łatwo więc można ją nadmiernie wysuszyć. Pamiętaj także o tym, by solić mięso dopiero przed wyłożeniem na talerz, bo wcześniejsze solenie spowoduje, że mięso stanie się twarde i gumowate.

Jeśli chodzi o pieczenie, zasady są właściwie te same. Najważniejsze jest doprowadzenie mięsa do temperatury pokojowej przed rozpoczęciem obróbki termicznej. Poza tym, mięso do pieczenia warto zamarynować około 12 godzin wcześniej. Po zakończeniu pieczenia mięsu należy dać odpocząć przez około 20-30 min.